Taichi na Chiński Nowy Rok - wykład i warsztaty
Kiedy: | Niedziela, 26.01.2020 |
---|---|
Gdzie: | Niezła Sztuka |
Start: | 14:00 |
Bilety: | Wykład - 20zł Seminarium I lub II - 30zł Seminarium I i II - 50zł Całość - 60,- zł |
Niezła Sztuka oraz Stowarzyszenie Taiji Chen zapraszają na kolejną niedzielę z chińską filozofią i Tai Chi.
W ciągu jednego dnia trzy ciekawe wydarzenia: trening starochińskich ćwiczeń tai-chi chuan (taijiquan) dla osób mniej lub bardziej początkujących, wykład o chińskiej filozofii i koncepcji przepływów Ying i Yang oraz trening skuteczności w chińskich sztukach walki. Wszystkie prowadzone przez Jaromira Śniegowskiego, doświadczonego instruktora stylu Chen w Polsce , adoptowanego członka rodziny Chen, która w XVII wieku stworzyła sztukę walki, nazywaną obecnie tai-chi chuan" ©
Tai Chi Chuan (w obowiązującej chińskiej pisowni taijiquan) nie ma odpowiednika w innych kręgach kulturowych. poza dalekowschodnim. Wywodzi się ze środkowych Chin. Pierwotnie był sztuką walki, która skupiała się nie na eliminacji przeciwników, a na umiejętności przetrwania na polu walki. Uczy umiejętności utrzymania się na nogach w każdych warunkach, rozluźniania mięśni w ruchu (by nie tracić sił podczase długiej walki) i prawidłowej struktury ciała, by rozłożyć obciążenie jednakowo na wszystkie mięśnie i stawy. Założeniem jest też kierowanie uwagi (i jej przepływ) w to miejsce, gdzie akurat się coś robi. A także takie połączenie ruchu uwagi i ruchu ciała, by zachodziły równocześnie i w tym samym kierunku. To z kolei pozwala na spontaniczną reakcję na to, co właśnie się dzieje.
Współcześnie okazało się, że ćwiczenia te poprawiają stan zdrowia i opóźniają starzenie się, ludzie ćwiczą więc go niezależnie od jego walorów w samoobronie. Przeprowadzane w Wielkiej Brytanii doświadczenia wykazały, że powolne ruchy taijiquanu powodują takie same zmiany w organizmach ćwiczących, jak intensywne ćwiczenia w rodzaju zumby czy aerobiku, bez niebezpieczeństwa nabawienia się kontuzji. Wykazano również, że znacznie poprawiają poczucie równowagi u ludzi starszych, obniżając im ciśnienie krwi i poprawiając jej dotlenienie.
Plan dnia:
14.00-16.00 wykład - spotkanie na temat chińskich tradycji noworocznych
17.00-19.45 praktyka Tai Chi dla początkujących i zainteresowanych - seminarium z podstaw (stanie, chansigong)
20.00-22.00 praktyka dla osób, które już trenują Tai Chi - seminarium z pchających dłoni
Tagi: warsztaty, Niezła Sztuka, Taichi
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodawać komentarze