Warning: session_start(): Failed to read session data: user (path: ) in /home/www/resinet2020/html/inc/Session.php on line 22
"Otello" Verdiego w Zorzy | Rzeszów | Serwis Rozrywkowy RESINET.PL Res Login

"Otello" Verdiego w Zorzy

Miłosników opery zapraszamy na kolejna transmisję z Metropolitan Opera w kinie Zorza. W najbliższą sobotę, 27 października zobaczymy arcydzieło Verdiego "Otello".
"Otello" Verdiego w Zorzy
Reklama
Miłosników opery zapraszamy na kolejna transmisję z Metropolitan Opera w kinie Zorza. W najbliższą sobotę, 27 października zobaczymy "Otello" Verdiego.

Rozpoczęcie o godz. 18:45. Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie kina.

Arcydzieło Verdiego „Otello”, według tragedii Szekspira, po raz pierwszy pojawia się w cyklu transmisji Live In HD. Za pulpitem dyrygenckim Semyon Bychkov, a na scenie plejada gwiazd, na czele z Johanem Botha w tytułowej roli i Renée Fleming jako Desdemoną, w jednej ze swych wybitnych kreacji operowych.

obsada: Renée Fleming (Desdemona), Johan Botha (Otello), Michael Fabiano (Cassio), Falk Struckmann (Iago)

Otrzymując libretto Otella Verdi wiedział, że ma do czynienia z dziełem doskonałym, nie tylko ze względu na pierwowzór, ale również wkład bardzo cenionego librecisty Arrigo Boito (sławne Credo Jagona wyszło właśnie spod pióra Boito i próżno go szukać w oryginale u Szekspira). Dodatkowo był pod presją własnych osiągnięć, miał już siedemdziesiąt lat, a nie chciał, by publiczność uznała, że poAidzie nie może napisać już nic lepszego. Tworzył od 1884 do 1886 roku, najpierw nadając nowemu dziełu tytuł Jago, ostatecznie jednak wrócił do tytułu Szekspira Otello Na początku 1887 r. rozpoczęły się próby w mediolańskiej La Scali. Dekoracje zaprojektował malarz Ferraio, wzorując się na obrazach Carpaccia i Belliniego, Edel pracował nad kostiumami z epoki. Premiera, na którą przybyli znawcy opery, śpiewacy, dyrektorzy teatrów z całej Europy, odbyła się 5 lutego 1887 r. w Mediolanie. Operę dyrygował Franco Faccio, śpiewali: Francesco Tamagno (Otello), Romilda Pantaleoni (Desdemona), Victor Maurel (Jago); warto zaznaczyć udział w orkiestrze młodego wówczas wiolonczelisty Artura Toscaniniego . To był kolejny sukces Verdiego, zgotowano mu wielką owację, która powtórzyła się w Wenecji, potem w wielu innych krajach, a przede wszystkim w ojczyźnie Szekspira.

Facebook Google+ Twitter
Reklama
Reklama
Reklama

Warning: session_start(): Failed to initialize storage module: user (path: ) in /home/www/resinet2020/html/menu_top/nowa_stopka.php on line 2